Przegląd stron – alternatywy dla wyszukiwarki Google

duckduckgo.com

Wyszukiwarka Google posiada gigantyczny, przeważający udział na rynku. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z faktu, że istnieją inne narzędzia. Pomimo swojej popularności Google jest dalekie od ideału, a lista zarzutów wobec tej marki to przede wszystkim bardzo kontrowersyjna cenzura oraz nie mniej problematyczne (i niepożądane) zbieranie informacji o samym wyszukującym.

DuckDuckGo – Wyszukiwarka, która Cię nie śledzi [link]

Cechy podane w formie autodefinicji tego narzędzia:
Nigdy nie przechowujemy Twoich informacji osobistych. Nigdy. Nasza polityka prywatności jest prosta: nie gromadzimy oraz nie udostępniamy żadnych informacji o naszych użytkownikach.
Nie śledzimy Cię z wykorzystaniem reklam. Nie przechowujemy Twojej historii wyszukiwania. W związku z tym nie mamy nic do zaoferowania dostawcom reklam, którzy śledzą Cię w Internecie.
Nie śledzimy Cię niezależnie od tego czy używasz trybu incognito, czy nie. Inne wyszukiwarki śledzą Twoje wyszukiwania nawet, gdy jesteś w trybie incognito. My nie – i kropka.
Zacznij korzystać z DuckDuckGo i odzyskaj swoją prywatność! Bez śledzenia, bez reklam personalizowanych. Tylko wyszukiwanie.

Nie trudno zauważyć, DuckDuckGo przykłada szczególną staranność, aby nie inwigilować własnych użytkowników. Wizualnie postawiono na przejrzystość i prostotę. Strona jest bardzo czytelna. Przed kliknięciem wiadomo, czego dotyczy odnośnik i można zakładać, iż witryny naginające / clickbaitowe są penalizowane.

 

Wyszukiwarka QwantQwant – Wyszukiwarka która szanuje Twoją prywatność [link]

Opracowany w Europie silnik wyszukiwania, który chroni swobodę wolności swoich użytkowników. Eksponowane słowa kluczowe to: prywatność oraz neutralność.

Czytamy, że projekt chce udostępniać ludziom sieć bez dyskryminacji ani selektywnego zaszufladkowania. Algorytm sortujący zachowuje się jednakowo, niezależnie od tego, kto formułuje zapytanie. Nie ma miejsca wydobywanie na nagłówek treści płatnych, ani wykreślanie kogokolwiek ze względów komercyjnych, politycznych czy moralnych.

Yandex.Search [link]

Wyszukiwarka jest częścią rosyjskiej korporacji o tej samej nazwie. Reklamuje się jako narzędzie dynamicznie rosnące. Prężnie funkcjonuje wśród obywateli byłych Republik Radzieckich. Najmocniejszą cechą jest zaskakująco udany tryb wyszukiwania obrazem.

wyszukiwarka yandex

Pozostałe:
Millionshort – eksperymentalny silnik wyszukiwania, który pozwala wykluczać najbardziej oczywiste wyniki.
Ecosia – wyszukiwarka przeznacza 80% swoich przychodów na rzecz sadzenia nowych drzew.
Bing – dzieli wady oraz zalety Google, dlatego trudno uznać ją za alternatywę.
serchX – nieprzetestowane ze względu na permanentny błąd wyszukiwania, niezależny od wpisanego hasła.
FindX – niewielkie bazy danych nieobejmujące Przeglądu Sieci. To automatycznie dyskredytuje FindeX jako towar o zbyt niskiej jakości. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *