Archiwum Sieci – zjawiskaparanormalne.pl

W latach ’00, infrastruktura sieci internetowej w Polsce zaczęła wreszcie prężnie rosnąć. Dostęp do nowego medium co chwila zyskiwało tysiące nowych osób. Rosły jak grzyby po deszczu, najróżniejszego rodzaju strony hobbystyczne. Pierwszym wyborem była forma publikowania treści: forum. Nawet jeśli później jako dobudówkę stawiano portal z newsami, to forum generowało kliknięcia i odwiedziny, komentarze i mikro społeczności, które z wielką wygodą dla administracji strony – rosły bez ingerencji ani wkładu własnego. W ówczesnych czasach, potrzeba było dać ludziom kawałek przestrzeni tematycznej i bez powodu ich nie karcić, aby – przy odrobinie szczęścia – ewoluowało to w forumową społeczność. Zjawiska Paranormalne to klasyczny przykład tego, gdy coś urosło samo z siebie… i później z braku pomysły właścicieli zdechło jak od dawna nie podlewane kwiaty.

ZP pojawiło się w 2007 r. i nie było ani przeambitnym, ani szczególnie estetycznym egzemplarzem. Można się domyślać: ktoś zapragną mieć swoją własną stronę bo tak, dlatego forum postało. Wtedy popularna byłą opinia, że na takich witrynach da się zarobić. Rozkręcić ruch, wbić google page rank i sprzedać za kilkaset złotych na farmę reklam. Ewentualnie rozkręcić ruch, po czym zrobić ze strony choinkę / katalog reklamowy.

Strona wpasowała się w ówczesny klimat, zainstalowany na górze strony shoutbox sprowokował dyskusje. Te przerodziły się w kolejne, między użytkownikami wytworzył się kontakt. Ochotnicy ubiegali się o status Redaktora, Moderatora itd. Pojawiały się różnej długości teksty. Często były pisane prostym językiem, sprawiały wrażenie… raczej swojskich, ale przynajmniej miały charakter.

ZP przechodziło z rąk do rąk, ale niezmiennie nigdy nie wskoczyło na poziom strony mającej znaczenie. To była witryna, w której można było czuć się jak u siebie, tyle że przegapiono magiczny moment, albo takiego nigdy nie było.

Do dziś jest możliwość aby zajrzeć na forum. Ostatnie odpowiedzi sprzed np. 2 lat straszą i zniechęcają jednak do dalszej eksploracji. Na górze istnieje odnośnik, że od stycznia 2018, duchowym kontynuatorem ZP jest paranormalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *